TWM TECHNOLOGY, DEVON - UK

Verimlilik Artışı - İşbirliği verimlilik kazancı sağladığında neredeyse% 800 artış elde edildi

TWM Technology, üst düzey hermetik metal ambalaj ve parçaların tasarımında ve üretiminde liderdir. 30 yıllık tecrübe ve yönetimdeki sürekliliği, derinlemesine bilgi ve deneyimin yaptıklarının merkezinde olmasını sağlayarak müşterilere tasarımdan, üretimden, hassas ürünlerin tam zamanında teslim tarihleri dahil kesin çözümler sunar.

TWM Mühendislik Müdürü Jez Pring, müşterilerinden birinin artan hacim gereksinimlerini karşılamak üzere üretim süreçlerini iyileştirmenin bir yolunu araştırmak için NIKKEN Kosakusho Europe Ltd.'e başvurdu. Söz konusu işlem, bir kerede bir parça olmak üzere 12 takım değişikliği gerektiren karmaşık bir iş parçasının yüklenmesini ve işlenmesini içeriyordu. Bu özel işlem, bir takım tezgahı kapasitesi kullanarak her parçayı yüklemek ve boşaltmak için bir operatörün hazır bulunmasını gerektiriyordu.TWM'ye uygun farklı seçeneklere bakıldığında, hem üretimi tamamlamak, hem gereken operasyonları azaltmaya çalışmak için çok yüklü bir yaklaşım benimseme kararı alındı. NIKKEN’in kalite ve doğruluk konusundaki yaklaşımını bilen TWM, Nikken’in Gelişmiş Üretim Mühendisliğinden Andrew Bould'u gelip TMW'nin işleme sürecinin tüm yönlerini iyileştirmesine yardımcı olacak seçenekleri tartışmaya davet etti.

TAT170N VE TRUNNION FIXTURE İLE CNC202 DÖNER TABLA KURULUMU.

Yaklaşım, tasarrufların nerede yapılabileceğini analiz etmek ve parça kalitesinden ödün vermeden verimliliği en üst düzeye çıkarmak için bir çözüm tasarlamaktı. Andrew TMW'yi ziyaret etti ve optimum çözümü geliştirmek için onlarla işbirliği yaptı, bu TAT170N ve muylu fikstürü ile tamamlanmış bir CNC202 Döner Tabla idi. Bu gerçek bir takım çabasıydı, Andrew ilk çözümü sağladı ve Jez iş tutma planını tasarladı - bu birleştirildiğinde parçaların çoklu bağlanması sağlandı, operasyon sayısı azaldı, gerekli süreç ilerlemeleri karşılandı.

Çoklu bağlama yaklaşımını uygulamadan önce, her bir parçanın, günlük olarak 28 ad. tipik günlük üretim miktarı ile, tamamen insanlı bir prosedür kullanılarak üretilmesi ortalama 16 dakika sürdü. CNC202 Döner Tabla ve muylu ile çoklu bağlama yaklaşımı uygulandıktan sonra, parça başına ortalama işleme süresi 2.5 dakikaya düştü ve günlük üretim oranı şimdi 216 parçada. Artan üretim verimine ek olarak, yeni yaklaşım, 14 saat insansız takım tezgahı kullanımıyla sonuçlandı ve yetenekli bir operatörün atölyedeki ek operasyonlara katılmasına izin verdi.

Projeyi yorumlayan Jez, “İhtiyaçlarımıza en uygun çözümü tasarlamak için Andrew Bould ve NIKKEN ile çalışmanın bu uygulama için üretkenlik üzerinde büyük etkisi oldu. NIKKEN’in yerleşik uzmanlığına ve eşsiz ürün kalitesine güvenmek, TWM’nin uygulama bilgisiyle birlikte gelecekteki projelerde birlikte çalışacağından emin olunan bir ortaklıkla sonuçlandı ”.